Články

Právo na opravu: jednoduchšie opravy ako lákavejšia možnosť pre spotrebiteľov

Cieľom posilneného práva na opravu je znížiť množstvo odpadu a posilniť opravárenský sektor, aby sa oprava výrobkov stala jednoduchšou a lacnejšou alternatívou. Parlament v utorok prijal smernicu o práve na opravu pre spotrebiteľov, a to 584 hlasmi za, 3 proti a 14 sa zdržalo hlasovania. Podľa nových pravidiel musia výrobcovia opraviť tovar a…

Parlament schválil historicky prvé pravidlá EÚ o boji proti násiliu na ženách

Cieľom nových pravidiel je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.Parlament v stredu prijal vôbec prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách a domácemu násiliu, a to 522 hlasmi za, 27 proti a 72 sa zdržalo hlasovania. V novej smernici sa požaduje zavedenie prísnejších…

Význam naliehavého právneho záujmu pri určovacích žalobách a jeho význam v civilnom spore vo svetle Slovenskej judikatúry.

V zmysle § 137 písm. c) zákona č. 160/2015 Civilný sporový poriadok (ďalej len „CSP“) „Žalobou možno požadovať, aby sa rozhodlo najmä o určení, či tu právo je alebo nie je, ak je na tom naliehavý právny záujem; naliehavý právny záujem nie je potrebné preukazovať, ak vyplýva z osobitného predpisu.“ V kontexte civilných sporov teda poznáme tzv.

Udalosti uplynulého týždňa

Zosúladenie národnej právnej úpravy s novými európskymi fiškálnymi pravidlami, najmä previazanie limitu verejných výdavkov na ukazovateľ čistých výdavkov je cieľom návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Právnu normu z dielne Ministerstva financií (MF) SR poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

Bezpečnosť na cestách: Parlament chce nájsť páchateľov priestupkov v zahraničí

Poslanci posilnili spoluprácu členských štátov EÚ pri cezhraničnom vyšetrovaní dopravných priestupkov, aby pomohli predchádzať bezohľadnej jazde v zahraničí. Vzhľadom na to, že približne 40 % cezhraničných dopravných priestupkov zostáva v súčasnosti nepotrestaných, poslanci Európskeho parlamentu aktualizovali pravidlá, aby prinútili krajiny EÚ k…

Obchodovanie s ľuďmi: Poslanci prijali rozsiahlejší zákon na ochranu obetí

Európsky parlament dal konečnú zelenú aktualizovaným pravidlám predchádzania obchodovaniu s ľuďmi a boja proti nemu vrátane ochrany jeho obetí.Poslanci Európskeho parlamentu v utorok prijali 563 hlasmi za, 7 proti a 17 sa zdržalo hlasovania zákon, ktorý rozširuje rozsah súčasných opatrení na predchádzanie a boj proti obchodovaniu s ľuďmi a lepšiu…

Zahraničný súd si možno zvoliť aj vo vnútroštátnych sporoch

Súdny dvor EU sa vo svojom nedávanom rozsudku vo veci C‑566/22 zaoberal zaujímavou otázkou, ktorá sa týkala aj Slovenska. Skúmal, či v prípade obchodného sporu dvoch slovenských spoločností podľa slovenského práva je založená právomoc českých súdov. Spoločnosti sa totiž dohodli, že spory vzniknuté medzi nimi budú rozhodovať české súdy. V tejto…

Udalosti uplynulého týždňa

Vláda Slovenskej republiky dnes schválila novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorú predložilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MFSR) v rámci reformy fiškálnych pravidiel Európskej únie. Hlavným cieľom novely je odstrániť dvojkoľajnosť limitov na národnej a európskej úrovni a nastavenie jednotných pravidiel, ktoré…

Výrobky vyrobené nútenou prácou budú zakázané na jednotnom trhu EÚ

Parlament definitívne schválil nové nariadenie, ktoré EÚ umožňuje zakázať predaj, dovoz a vývoz tovaru vyrobeného pomocou nútenej práce.Orgány členských štátov a Európska komisia budú môcť vyšetrovať podozrivý tovar, dodávateľské reťazce a výrobcov. Ak sa preukáže, že výrobok bol vyrobený použitím nútenej práce, už ho nebude možné predávať na trhu…

Hromadné spotrebiteľské žaloby

Od 25. júla 2023 je možné v Slovenskej republike podávať žaloby na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov. Hrozí podnikateľom, že budú čeliť žalobám o značné sumy tvorené súčtom malých spotrebiteľských nárokov? Majú sa podnikatelia opäť obávať obdobia, kedy budú zahlcovaní podaniami zo strany občianskych združení zameraných na ochranu…

Vrátenie prestížnej právnickej ceny je apelom na advokátsku komunitu. Právnická kancelária Krivak & Co. vrátila ocenenie Právnická firma roka

Vo štvrtok 25. apríla 2024 získala advokátska kancelária Krivak & Co. už po piatykrát prestížnu cenu Právnická firma roka, a to v kategórii Pro Bono & CSR. „Hoci nás cena veľmi potešila, vrátili sme ju. Ozvalo sa nám mnoho ľudí a pýtalo sa, prečo sa tak stalo. Vrátenie ceny nie je protestom proti organizátorom ani ich podporovateľom. Cenu sme…

Udalosti uplynulého týždňa

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) by mal mať vyššie kompetencie a právomoci. Vyplýva to z návrhu novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania. Súčasťou návrhu sú aj zmeny zákonov o tepelnej energetike, o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ale aj zákona o…

Parlament prijal stanovisko k zásadnej reforme Colného kódexu EÚ

Prepracovanie reformy Colného kódexu EÚ by zmenilo spôsob, akým colné orgány fungujú, spolupracujú s obchodníkmi a spravujú tovar, ktorý si ľudia objednávajú online.

Právnická firma roka 2024

Týždenník TREND v spolupráci s EPRAVO.SK vyhlásili víťazov prestížnej súťaže Právnická firma roka 2024. Cieľom tohto každoročného podujatia je poskytnúť slovenskému trhu prehľad o špičkových právnických kanceláriách v kľúčových odboroch práva. Slávnostný galavečer sa konal 24. apríla 2024 v historických priestoroch hotela Radisson Blu Carlton v…

Právo na výmaz: všeobecné a nediferencované uchovávanie biometrických a genetických údajov osôb, odsúdených v trestnom konaní, až do ich smrti je v rozpore s právom Únie

Policajné orgány nesmú bez časového obmedzenia iného ako smrť dotknutej osoby uchovávať biometrické a genetické údaje týkajúce sa všetkých osôb, ktoré boli právoplatne odsúdené za úmyselný trestný čin. Toto všeobecné a nediferencované uchovávanie je síce odôvodnené predchádzaním trestným činom, ich vyšetrovaním, odhaľovaním a stíhaním alebo…

Nový zmluvný typ – spotrebiteľská zmluva s digitálnym plnením

Prvým čítaním v Národnej rade SR nedávno prešiel návrh zákona o ochrane spotrebiteľa[1] („Návrh“), ktorý predstavuje jednu z najväčších, ak nie najväčšiu reformu spotrebiteľského práva v histórii SR. Táto reforma bola predložená samotnou Vládou SR, čo dáva pomerne slušnú šancu, že po dlhom období bude táto reforma konečne prijatá a Slovenská…

Udalosti uplynulého týždňa

Návrhom nového zákona plní rezort školstva záväzok z programového vyhlásenia vlády, a to vytvoriť podmienky pre moderný, praktický a efektívny systém celoživotného vzdelávania. „Cieľom je uľahčiť ľuďom prístup k vzdelaniu v každom veku, dať druhú šancu tým, ktorí majú nedostatočnú kvalifikáciu a zároveň vytvoriť zrozumiteľný systém pravidiel aj…

Európsky akt o slobode médií: Rada prijala nové pravidlá na ochranu novinárov a poskytovateľov mediálnych služieb

Rada prijala nový zákon, ktorým sa zachová sloboda, pluralita a redakčná nezávislosť médií v EÚ. Európskym aktom o slobode médií sa vytvorí spoločný rámec pre mediálne služby na vnútornom trhu EÚ a zavedú sa opatrenia na ochranu novinárov a poskytovateľov mediálnych služieb pred politickým zasahovaním. Tí budú môcť zároveň ľahšie pôsobiť v celom…

Na čo si dať pozor po prílete z dovolenky z tretej krajiny

Na košickom letisku zaistili príslušníci finančnej správy Colného úradu Košice spotrebiteľské balenia whisky a vodky bez slovenskej kontrolnej známky. Dôvodom zaistenia bolo nedodržanie množstevného limitu na tovar dovážaný cestujúcim z tretej krajiny v osobnej batožine podľa európskych a slovenských predpisov.

Uznaný maloletý utečenec bez sprievodu má právo na zlúčenie rodiny so svojimi rodičmi, aj keď sa stal plnoletým v priebehu konania o zlúčení rodiny

Za výnimočných okolností prejednávanej veci sa povolenie na vstup a pobyt musí udeliť aj plnoletej sestre tohto utečenca, ktorá potrebuje trvalú pomoc svojich rodičov z dôvodu vážnej choroby